Už dožít se sta let je rarita, ale vylézt z okna a procestovat svět, to už je opravdu něco. Své o tom vypráví velmi humorná kniha švédského spisovatele Jonase Jonassona.
Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel sklidila ve své domovské zemi velký úspěch a brzy po ní začaly lačnit i další nakladatelství z různých zemí. Prodalo se celkem asi 40 práv na překlad a díky tomu se brzy stala kniha bestsellerem po celém světě a sklidila ještě větší ovace.
Autor J. Jonasson v jednom rozhovoru přiznal, že má rád českou literaturu a to především Kunderu a Haška, u kterého se nechal inspirovat jeho sérií o Dobrém vojáku Švejkovi:
"Rozhodně mě ovlivnil Švejk. Když na něj přijde, nemůžete jistě říct, jestli to byl nejhloupější člověk první světové války, nebo jestli byl jediný, kdo rozuměl, o co tehdy šlo. To samé se dá říct o Allanovi."
Anotace:
V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.
"Když člověk žije přesčas, může si leccos dovolit..."
"... dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého."
Jelikož kniha vyšla i v podobě audia a byla namluvena Martinem Stránským, rozhodla jsem si ji poslechnout a za mě je příběh Alana naprostá pecka! Tak jsem se u toho nasmála jako snad u žádné z knih, které jsem dosud četla nebo poslouchala. Je to opravdu skvělý. Jak se stařík motá kolem důležitých historických konfliktů 20. století a celé to odlehčuje...
Proč jezdíte autobusem?" "Protože vzadu máme slonici." "Slonici?" "Jmenuje se Soňa." "Slonice?" "Z Asie." "Slonice?" "Slonice."
"Tohle si musíte vyřešit s matkou. Chcete půjčit lopatu?"
Knížku jsem měla zařazenou ve Čtenářské výzvě 2019 na Databázi knih pod tématem:
13. Kniha autora jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno
Hodnocení: 5/5
Comments